leasing operacyjny, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 46 (1087) z dnia 9.06.2014

Opcja wykupu w leasingu a podatkowa kwalifikacja umowy

W sytuacji gdy umowa zawarta przez spółkę spełnia warunki określone w art. 17b ustawy o pdop, czyli nosi cechy tzw. umowy leasingu operacyjnego, wszelkie opłaty ustalone w takiej umowie oraz koszty wynikające z użytkowania przedmiotu leasingu będącego samochodem osobowym stanowią koszty uzyskania przychodów. Kosztami tymi są bez ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o pdop, dotyczących samochodów niebędących składnikami firmowego majątku. Niezrealizowanie przez leasingobiorcę zapewnionego w umowie prawa do nabycia przedmiotu leasingu po jej zakończeniu pozostaje bez wpływu na kwalifikację takiej umowy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Specyfika organizacji spółki, polegająca na tym, że jej zakłady zlokalizowane są na terenie całego kraju, a magazyny towarowe w centralnej Polsce, jak również zakres obowiązków niektórych pracowników, przede wszystkim członków zarządu, pracowników ds. kontroli jakości produkcji oraz handlowców, wymagają częstego przemieszczania się na terenie całego kraju. W związku z tym spółka musi dysponować samochodami służbowymi. W tym celu zawarła ona z firmami leasingowymi umowy leasingu operacyjnego spełniające kryteria określone w art. 17b ustawy o pdop, których przedmiotem są samochody osobowe. W przedstawionej sytuacji spółka miała wątpliwości, czy wszelkie opłaty ustalone w umowie leasingu i ponoszone przez nią w podstawowym okresie umowy stanowią koszt uzyskania przychodów, bez ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o pdop. Ponadto chciała ustalić, czy w sytuacji, gdy zrezygnuje z zapisanego w umowie leasingu prawa do nabycia przedmiotu leasingu po jej zakończeniu za cenę określoną w umowie, stanowiącą element składowy w sumie opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1 pkt 3 ustawy o pdop, okoliczności te będą miały wpływ na kwalifikację tej umowy pod kątem podatku dochodowego od osób prawnych. O rozstrzygnięcie tych kwestii zwróciła się do organu podatkowego.


ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:

Organ podatkowy w wydanej interpretacji w pierwszej kolejności odniósł się do przywoływanych przez spółkę ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o pdop. Przepis ten stanowi, że nie uważa się za koszty podatkowe, z zastrzeżeniem pkt 30, wydatków z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej limit tzw. kilometrówki. Aby go ustalić, podatnik zobowiązany jest prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu w sposób określony w art. 16 ust. 5 ustawy o pdop.

Jednocześnie z uregulowań zawartych w art. 16 ust. 3b tej ustawy wynika, że omawiane ograniczenia nie dotyczą samochodów wykorzystywanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Aby z kolei umowę leasingu można było za taką uznać, musi ona spełniać kryteria wskazane przez ustawodawcę w art. 17b ust. 1 ustawy o pdop. Według jednego z nich suma ustalonych opłat w umowie leasingu, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, powinna odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych będących jej przedmiotem. Jednocześnie jeżeli w umowie leasingu została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, cenę tę uwzględnia się we wskazanej sumie opłat.

Wobec tego organ podatkowy stwierdził, że umowy zawarte przez spółkę spełniają wszystkie przesłanki do uznania ich za umowy leasingu operacyjnego bez względu na to, czy wykupi użytkowane na ich podstawie samochody osobowe po ich zakończeniu, czy też z prawa tego zrezygnuje. W konsekwencji spółka nie musi prowadzić dla nich ewidencji przebiegu pojazdów.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 2 maja 2014 r., nr ILPB4/423-80/14-2/ŁM)

Komentarz redakcji
Rzeczywiście, trudno się nie zgodzić z organem podatkowym, że na klasyfikację umowy jako leasingu operacyjnego - i to zarówno w podatku dochodowym od osób prawnych, jak i od osób fizycznych - nie ma wpływu ewentualne niewykupienie przedmiotu leasingu po upływie podstawowego okresu jej trwania. Zakup ten nie jest bowiem obligatoryjny, a stanowi wyłącznie możliwość (opcję) dla stron umowy. Zamieszczenie w treści umowy leasingu zapisu o możliwości zakupu przedmiotu leasingu po określonej cenie z podatkowego punktu widzenia pozostaje zatem skuteczne również wówczas, gdy podmiot będący leasingobiorcą z tej opcji nie skorzysta.

www.LeasingOperacyjny.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź!
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.