leasing operacyjny, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 52 (1823) z dnia 1.07.2021

Wartość początkowa składnika wykupionego z leasingu

Przedsiębiorca prowadzący prywatną praktykę stomatologiczną wykupił w maju 2021 r. z leasingu operacyjnego sprzęt medyczny (KŚT 80) za kwotę netto 2.700 zł plus VAT 621 zł - z założeniem uznania go za środek trwały. Z racji tego, że po dokonaniu wykupu zachorował na COVID-19 i wymagał leczenia szpitalnego, nie dostarczył na czas do biura rachunkowego faktury zakupu tego sprzętu. To spowodowało, że nie został z niej odliczony podatek VAT. Czy jeżeli ostatecznie zdecyduje się go nie odliczyć, to jako wartość początkową tego sprzętu powinien przyjąć kwotę brutto z faktury wykupu?

NIE. Gdy składnik majątku nabyty na potrzeby firmowe w formie wykupu z leasingu operacyjnego spełnia warunki określone w art. 22a ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128), powinien zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych w miesiącu przekazania do używania. W przypadku opisanego w pytaniu sprzętu amortyzacji można dokonywać metodą liniową lub według indywidualnej stawki, jak również metodą degresywną oraz przeprowadzić tzw. jednorazową amortyzację w ramach limitu 50.000 euro - tę ostatnią, o ile posiada on status tzw. małego podatnika. Cena sprzętu wykupionego z leasingu operacyjnego nie przewyższa 10.000 zł, zatem przedsiębiorca ma również prawo dokonać jednorazowo odpisu amortyzacyjnego od jego wartości początkowej w miesiącu oddania go do używania lub w miesiącu następnym (art. 22f ust. 3 ustawy o pdof).

Podstawą amortyzacji jest ustalona zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami wartość początkowa środka trwałego. Ponieważ wykup z leasingu operacyjnego stanowi odpłatne nabycie, to wartość początkową wyznacza cena nabycia (art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof).

Cenę nabycia pomniejsza się o podatek od towarów i usług z wyjątkiem przypadków, gdy m.in. nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT. W przypadku opisanym w pytaniu do nieodliczenia podatku VAT z faktury wykupu leasingowanego pojazdu doszło w wyniku decyzji i z przyczyn leżących po stronie przedsiębiorcy. Wobec tego nie ma podstaw do ujmowania go w wartości początkowej sprzętu wykupionego z leasingu.

Przykład

Dwóch przedsiębiorców wykupiło z leasingu urządzenia - każdy za cenę: 2.700 zł netto + 621 zł VAT. Obaj zakwalifikowali je jako środki trwałe.

Przedsiębiorca Z jest czynnym podatnikiem VAT, który zdecydował nie odliczać podatku naliczonego z faktury wykupu urządzenia. Natomiast przedsiębiorca X nie jest podatnikiem VAT, tym samym nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury wykupu.

W efekcie dla przedsiębiorcy Z wartością początkową będzie kwota 2.700 zł stanowiąca wartość netto z faktury, natomiast dla przedsiębiorcy X będzie to kwota brutto z faktury wynosząca 3.321 zł.

www.LeasingOperacyjny.pl - Wykup przedmiotu leasingu:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.