Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (593) z dnia 1.09.2023
Wstępna opłata leasingowa poniesiona przed badaniem technicznym samochodu
Zawarłem umowę leasingu samochodu niebędącego samochodem osobowym. W celu potwierdzenia, że nie jest to samochód osobowy, został on poddany dodatkowemu badaniu technicznemu. Stacja kontroli pojazdów wystawiła zaświadczenie w sierpniu br., a tymczasem już w lipcu br. zapłaciłem opłatę wstępną, co było warunkiem odebrania samochodu. Czy postąpiłem prawidłowo, zaliczając do kosztów podatkowych pełną wysokość tej opłaty?
W naszej ocenie, podatnik miał prawo do uwzględnienia w kosztach podatkowych pełnej kwoty zapłaconej wstępnej opłaty leasingowej.
W przypadku gdy zawarta umowa leasingu spełnia warunki określone w art. 23b ust. 1 updof oraz finansujący w dniu jej zawarcia nie korzysta ze zwolnień wymienionych w art. 23b ust. 2 updof (m.in. na podstawie przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych), korzystający może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaty ustalone w umowie leasingu, w tym wstępną opłatę leasingową. Przy czym jeżeli umowa leasingu nie dotyczy samochodu osobowego, nie stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 47a updof, który ogranicza wysokość kosztów uzyskania przychodów z tytułu opłat wynikających z umowy leasingu, gdy wartość pojazdu przekracza 150.000 zł.
W myśl art. 5a pkt 19a updof, pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą jest uważany za samochód osobowy. Wyjątek dotyczy m.in. pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który jest oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
- klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
- z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków.
Na potwierdzenie, że konstrukcja pojazdu samochodowego odpowiada tym wymaganiom, podatnik musi posiadać zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów o przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego oraz dowód rejestracyjny pojazdu zawierający odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań. Tak wynika z art. 5d pkt 1 updof.
W naszej ocenie, badanie techniczne i adnotacja w dowodzie rejestracyjnym to wymogi formalne, które potwierdzają istnienie stanu faktycznego odnośnie posiadania przez pojazd cech konstrukcyjnych, które wykluczają traktowanie go jako samochodu osobowego. W analizowanym przypadku opłacenie przez podatnika wstępnej opłaty leasingowej przed uzyskaniem zaświadczenia stacji kontroli pojazdu i wpisu w dowodzie rejestracyjnym, jest zwykłym następstwem zdarzeń. Bez poniesienia tej opłaty umowa leasingu samochodu nie doszłaby do skutku, z kolei podatnik nie miał możliwości, by zlecić badanie techniczne pojazdu i dokonać jego rejestracji przed wydaniem mu pojazdu. Należy zatem uznać, że w przypadku gdy w okresie od zawarcia umowy leasingu samochodu do czasu przeprowadzenia jego dodatkowego badania technicznego i uzyskania odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnych podatnik nie dokonywał w tym pojeździe żadnych zmian (przeróbek), to uiszczona wstępna opłata leasingowa za samochód inny niż osobowy została prawidłowo ujęta do kosztów podatkowych w pełnej wysokości.
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|