leasing operacyjny, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 4 (532) z dnia 20.02.2021

Wysokość rat uzależniona od wskaźnika WIBOR

Spółka z o.o. w grudniu 2018 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy. Umowa przewiduje, że wysokość opłat jest zmienna i zależy od stopy bazowej. Stopa ta jest ustalana na podstawie wskaźnika oprocentowania pożyczek (WIBOR1M). W związku ze zmianą stóp procentowych wysokość rat leasingowych ulega zmianie. Spółka zalicza do kosztów podatkowych raty leasingowe na podstawie "starych" zasad, tj. według przepisów ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do końca 2018 r. Całość rat leasingowych stanowi koszt uzyskania przychodów. Czy takie postępowanie jest prawidłowe, pomimo że wysokość opłacanych rat jest inna niż wynikająca z pierwotnego harmonogramu sporządzonego w grudniu 2018 r.?

Postępowanie spółki jest prawidłowe. Szczegóły w dalszej części odpowiedzi.

Przypominamy, że do końca 2018 r. raty z tytułu leasingu samochodu osobowego zaliczane były do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości. Od 1 stycznia 2019 r. sytuacja uległa zmianie. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 49a updop ustawodawca wykluczył z kosztów podatkowych m.in. opłaty leasingowe w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy. Przepis ten odnosi się do tej części opłaty, która stanowi spłatę wartości samochodu osobowego (art. 16 ust. 5c updop).

art. 8 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2159), zwanej dalej ustawą nowelizującą, która wprowadziła wspomniane ograniczenie, ustawodawca wskazał, że nie ma ono zastosowania w przypadku m.in. umów leasingu zawartych przed 1 stycznia 2019 r. Takie umowy podatnik powinien rozliczać na zasadach obowiązujących do końca 2018 r. (tj. bez limitowania kosztów ponoszonych z tytułu opłacania rat leasingowych), chyba że zostały one zmienione lub odnowione po 31 grudnia 2018 r. Wówczas zastosowanie znajdują nowe rozwiązania prawne.

Niestety wraz z uchwaleniem nowych regulacji pojawiły się wątpliwości. Czy np. w związku ze zmianą stawki WIBOR i w konsekwencji zmianą wysokości rat leasingowych firmy utracą możliwość pełnego rozliczania kosztów. Ministerstwo Finansów w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu 24 kwietnia 2020 r. wyjaśniło, że: "Zmiana oprocentowania czy stawki WIBOR, o ile jest wynikiem realizacji postanowień pierwotnie zawartej umowy leasingu nie powinna być uznawana za istotną zmianę umowy i powodować konieczności stosowania limitu 150 tys. zł". Pisaliśmy na ten temat w Przeglądzie Podatku Dochodowego nr 10 z 2020 r., w artykule pt. "Zmiana wskaźnika WIBOR nie skutkuje limitowaniem kosztów leasingu".

Jeśli więc pierwotna umowa leasingu uzależnia wysokość opłat leasingowych od poziomu WIBOR, to zmiana wysokości tych opłat spowodowana zmianą WIBOR jest neutralna podatkowo.

Spółka postępuje więc prawidłowo, rozliczając koszty leasingu samochodu osobowego na zasadach przewidzianych w przepisach ustawy o CIT w ich brzmieniu obowiązującym do końca 2018 r.

www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.