leasing operacyjny, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 21 (776) z dnia 20.07.2012

Koszt ubezpieczenia przedmiotu leasingu operacyjnego

Jednostka ubezpieczyła przedmiot leasingu operacyjnego u zagranicznego ubezpieczyciela. Rachunki za ubezpieczenie wyrażone były w walucie obcej. Jaki kurs zastosować do ustalenia kosztu? Czy całą kwotę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy należy w związku z tym wystawić fakturę wewnętrzną i z jaką stawką?

Koszty ubezpieczenia składników majątku wykorzystywanych w prowadzonej działalności stanowią koszty uzyskania przychodu. Do przeliczenia kosztów wyrażonych w walucie obcej stosuje się kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia polisy. Zakup usługi ubezpieczeniowej od podmiotu zagranicznego podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.

Przepisy podatkowe nie wprowadzają ograniczeń w możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składek ubezpieczeniowych dotyczących wykorzystywanych w działalności składników majątku. Wyjątek stanowią samochody osobowe. Jak wynika bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o PDOP (oraz art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o PDOF), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Przypomnijmy, że koszty ubezpieczenia majątku firmy stanowią koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodem, podlegające zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Ponieważ koszty te najczęściej dotyczą dwóch lat podatkowych, należy rozliczać je proporcjonalnie do kosztów okresów, których dotyczą.

Dla potrzeb ewidencji w księgach rachunkowych zakup usług ubezpieczeniowych od podmiotu zagranicznego wycenia się według takiego samego kursu jak dla celów podatkowych, czyli średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji tu: wystawienia rachunku (por. art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości). Tak wyceniony koszt zalicza się do kosztów działalności operacyjnej, księgując na koncie 40-9 "Pozostałe koszty rodzajowe". Stosując zasadę memoriału (por. art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości), nakazującą odnoszenie kosztów do roku którego dotyczą, oraz zasadę współmierności (por. art. 6 ust. 2 ww. ustawy), koszty ubezpieczenia dotyczące lat przyszłych będą podlegały aktywowaniu na koncie 64 i rozliczaniu w części dotyczącej kosztów kolejnych lat jako rozliczenia międzyokresowe kosztów.

Odnośnie obowiązków, dotyczących nabycia zagranicznych polis, wynikających z ustawy o VAT dodajmy, że zakup usług ubezpieczeniowych od podmiotu zagranicznego co do zasady stanowi import usług. W związku z tym nabywca takiej usługi zobowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej, stosując w niej stawkę, właściwą dla danej usługi w Polsce, czyli w omawianym przypadku "zw". Choć w związku ze zwolnieniem nie wystąpi VAT należny, import usług podlega wykazaniu w deklaracji VAT w poz. 37 (i w poz. 39 - jeżeli ubezpieczenie zakupiono od podatnika unijnego). Szerzej na ten temat pisaliśmy w opracowaniu kompleksowym w  Biuletynie Informacyjnym nr 33 z 20 listopada 2011 r.

www.LeasingOperacyjny.pl - Ewidencja księgowa leasingu:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.AutowFirmie.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.