leasing operacyjny, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
A A A

Poradnik VAT nr 9 (369) z dnia 10.05.2014

Wykup samochodu osobowego z leasingu i jego dalsza sprzedaż

W styczniu br. dokonaliśmy wykupu samochodu osobowego z leasingu operacyjnego. Czy mieliśmy prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego? Czy sprzedaż tego samochodu w 2014 r. będzie podlegała opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 23%? Czy w sytuacji gdy nabywcą będzie unijny podatnik, możemy zastosować stawkę VAT 0%?

W przypadku wykupu samochodów osobowych (i niektórych innych pojazdów samochodowych) z leasingu operacyjnego do końca marca 2014 r. generalnie podatnikom przysługiwało prawo do odliczenia 60% kwoty podatku wykazanej w fakturze, nie więcej niż 6.000 zł.


Sprzedaż samochodu dokonana przed dniem 1 kwietnia 2014 r.

Sprzedaż takich samochodów była natomiast do końca marca 2014 r. zwolniona z VAT na podstawie § 3 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia w sprawie zwolnień z VAT.

Należy jednak pamiętać, że jeśli od zakupu samochodu podatnik odliczył część VAT, zastosowanie zwolnienia z VAT do sprzedaży tego samochodu mogło zobowiązać podatnika do skorygowania części odliczonego podatku. Nastąpiła bowiem zmiana przeznaczenia samochodu – ze związku z działalnością opodatkowaną na związek z czynnością zwolnioną z VAT (ze sprzedażą).

Jeżeli wartość początkowa samochodu przekraczała 15.000 zł, należało skorygować podatek o 1/5 za każdy rok pozostający do końca tzw. "okresu korekty" (okres ten liczy się od roku oddania samochodu do użytkowania). Natomiast jeżeli wartość początkowa nie przekraczała ww. limitu, należało skorygować cały odliczony VAT, ale tylko w przypadku, gdy do sprzedaży doszło przed upływem 12 miesięcy od oddania samochodu do użytkowania.


Sprzedaż samochodu od 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. nie obowiązuje już zwolnienie z VAT dla sprzedaży samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przy nabyciu których przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia VAT, gdyż ustawodawca uchylił § 3 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia w sprawie zwolnień z VAT.

Obecnie, zwolnienie z VAT dla sprzedaży używanego samochodu przysługiwać może wyłącznie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Przepis ten dotyczy dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z likwidacją od 1 kwietnia 2014 r. zwolnienia z VAT sprzedaży samochodów, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia VAT, zmieniły się także odpowiednio przepisy dotyczące korekt podatku naliczonego, których celem jest częściowa rekompensata skutków likwidacji tego zwolnienia. Wprowadzony został system korekt w sytuacji, gdy podatnik nabył m.in. samochód osobowy z ograniczonym prawem do odliczenia, a następnie w okresie 60 miesięcy od nabycia dokona sprzedaży opodatkowanej tego pojazdu lub przeznaczy ten pojazd do użytku wyłącznie w działalności gospodarczej (art. 90b ust. 1 pkt 2).

Pojazdy samochodowe o wartości początkowej (wartość tę ustala się zgodnie z przepisami o podatku dochodowym) nieprzekraczającej 15.000 zł podlegają 12-miesięcznej korekcie (art. 90b ust. 6).

Przepisy umożliwiają więc podatnikowi zwiększenie podatku do odliczenia, jednakże w odpowiedniej proporcji do pozostałego okresu korekty.

Wprawdzie omówiony system korekt należy stosować do pojazdów nabytych (wytworzonych, itp.) od 1 kwietnia br., jednak na zasadzie wyjątku, można "odzyskać" część nieodliczonego VAT od pojazdów nabytych (wytworzonych itp.) wcześniej, ale tylko i wyłącznie w przypadku ich sprzedaży, czyli w sytuacji którą opisał Czytelnik.


Dostawa samochodu na rzecz unijnego nabywcy

Powyższe zasady opodatkowania sprzedaży i związanej z tym ewentualnej korekty podatku naliczonego dotyczą transakcji krajowych. Jeżeli samochód zostanie sprzedany podatnikowi z innego państwa unijnego, wówczas będziemy mieli do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, która opodatkowana jest stawką VAT 0%, pod warunkiem, że podatnik będzie w posiadaniu odpowiednich dokumentów, o których mowa w art. 42 ustawy.

Opodatkowanie WDT samochodu osobowego stawką VAT 0% ma tę zaletę, że podatnik nie ma obowiązku korygowania odliczonego podatku VAT od nabycia tego samochodu. Nie występuje tu bowiem zmiana przeznaczenia samochodu.

Reasumując

Wykup samochodu z leasingu operacyjnego w styczniu br. uprawniał Czytelnika do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego (nie więcej niż 6.000 zł). Natomiast sprzedaż wykupionego samochodu dokonana do końca marca 2014 r. podlegała zwolnieniu z opodatkowania. Sprzedaż samochodu po tej dacie, opodatkowana jest stawką 23%. Jeśli jednak nabywcą będzie unijny podatnik, wówczas dostawa tego samochodu będzie opodatkowana stawką VAT 0%.

www.LeasingOperacyjny.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź!
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.