leasing operacyjny, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 14 (769) z dnia 10.05.2012

Skutki kasacji samochodu użytkowanego w ramach leasingu operacyjnego

W ramach leasingu operacyjnego (podatkowo i bilansowo) spółka użytkowała samochód, który w ubiegłym roku uległ kasacji na skutek wypadku. Leasingodawca nie obciążył spółki wartością pozostałych do zapłaty rat leasingowych, gdyż otrzymał od ubezpieczyciela odszkodowanie w kwocie przewyższającej wysokość ww. rat. Na nadwyżkę w styczniu br. wystawił notę księgową (uznaniową) i kwotę tę przekazał spółce. Jak ująć te zdarzenia w rachunku podatkowym i bilansowym?
 

Otrzymane od ubezpieczyciela odszkodowanie stanowi dla spółki przychód podatkowy i bilansowy. Natomiast wartość pozostałych do zapłaty rat, których spółka nie poniesie, nie będzie podlegała ujęciu w kosztach podatkowych i bilansowych.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, leasingodawca nie obciążył spółki (korzystającego) wartością pozostałych do zapłaty rat leasingowych, gdyż kwota uzyskanego przez niego odszkodowania przewyższyła ich wartość. Dlatego, naszym zdaniem, wartości tych rat spółka nie odnosi w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Natomiast wartość otrzymanego od leasingodawcy odszkodowania spółka powinna ująć na koncie pozostałych przychodów operacyjnych. W naszej opinii, powinny to być przychody 2011 r., tj. roku obrotowego, w którym leasingowany samochód uległ kasacji (nastąpiło wygaśnięcie umowy leasingu). Informację o otrzymanym odszkodowaniu spółka uzyskała bowiem przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za 2011 r. (zob. art. 54 ustawy o rachunkowości).

Również w świetle przepisów o podatku dochodowym, wartość przedmiotowego odszkodowania stanowi dla spółki przychód. Przychód ten powstaje - odmiennie niż dla celów bilansowych - w momencie faktycznego otrzymania środków pieniężnych, tj. w dacie ich wpływu na rachunek bieżący spółki (art. 12 ust. 3e ustawy o PDOP i odpowiednio art. 14 ust. 1i ustawy o PDOF). Natomiast samo otrzymanie noty księgowej (uznaniowej) jest obojętne podatkowo.  

Przykład

Spółka użytkowała samochód w ramach leasingu operacyjnego (dla celów podatkowych i bilansowych). W listopadzie 2011 r. pojazd ten uległ wypadkowi, nastąpiła jego kasacja i umowa leasingu wygasła. Wartość pozostałych do zapłaty rat leasingowych wyniosła 15.000 zł. Leasingodawca nie obciążył spółki kwotą tych rat, gdyż otrzymał od ubezpieczyciela decyzję o przyznaniu mu odszkodowania w kwocie przewyższającej ich wartość (wartość odszkodowania wyniosła 35.000 zł). Na nadwyżkę wystawił w styczniu 2012 r. notę uznaniową - na kwotę 20.000 zł i kwotę tę przelał na rachunek bieżący spółki 28 lutego 2012 r. W przykładzie pominięto kwestię VAT.

Dekretacja w księgach rachunkowych grudnia 2011 r.  

1. (PK) Zaksięgowanie noty księgowej (uznaniowej) - 20.000 zł:
      - Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki"
        (w analityce: Rozrachunki z leasingodawcą z tytułu odszkodowania),
      - Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne - przychody niepodatkowe".

Dekretacja w księgach rachunkowych lutego 2012 r.  

1. (WB) Wpływ odszkodowania na rachunek bieżący spółki - 20.000 zł:
      - Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
      - Ma konto 24.

W dacie otrzymania środków pieniężnych powstał przychód podatkowy, który spółka doliczyła statystycznie do innych przychodów podatkowych.

Dodajmy, że jeżeli wstępna opłata leasingowa rozliczana jest w kosztach w czasie przez okres, na jaki została zawarta umowa leasingu operacyjnego, to w dacie wygaśnięcia tej umowy (wskutek kasacji samochodu), nierozliczoną wartość tej opłaty odnosi się jednorazowo w koszty. Może to być dokonane zapisem:  

      - Wn konto 49 "Rozliczenie kosztów",
      - Ma konto 64 "Rozliczenia międzyokresowe kosztów".

Również dla celów podatkowych nierozliczona wartość wstępnej opłaty leasingowej może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w momencie wygaśnięcia umowy leasingu operacyjnego. Potwierdzają to także organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 11 stycznia 2010 r., nr IBPBI/2/423-1228/09/CzP:

"(...) Opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego, stanowią koszt uzyskania przychodów, o ile umowa spełnia warunki wynikające z przepisów art. 17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie ma decydującego znaczenia, czy opłaty te ponoszone są w trakcie trwania umowy, czy też po jej zakończeniu. W dalszym ciągu są to bowiem opłaty leasingowe wynikające z umowy leasingu. Oznacza to, iż nierozliczona opłata wstępna podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, jednorazowo w momencie wygaśnięcia umowy leasingu. (...)"

www.LeasingOperacyjny.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź!
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.