leasing operacyjny, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 64 (1001) z dnia 12.08.2013

Rozliczenie w kosztach AC leasingowanego samochodu

Po wygaśnięciu poprzedniej umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego spółka z o.o. na potrzeby prowadzonej działalności zawarła kolejną umowę. Jednak tym razem składka AC na ubezpieczenie tego samochodu nie była zawarta w ramach pakietu leasingowego. Z tego względu spółka jako korzystający sama podpisała z ubezpieczycielem umowę przedmiotowego ubezpieczenia. Czy w takiej sytuacji opłacona składka ubezpieczenia dobrowolnego jest kosztem uzyskania przychodów?

TAK. Jednak gdy wartość leasingowanego samochodu osobowego przyjęta dla celów ubezpieczeniowych przekracza 20.000 euro, składka ubezpieczenia autocasco jest kosztem w ograniczonej wysokości.

Najczęściej do ponoszenia wydatków na ubezpieczenie samochodu będącego przedmiotem leasingu zobowiązany jest, na podstawie umowy leasingu, korzystający (leasingobiorca). Zazwyczaj jednak umowę ubezpieczenia zawiera leasingodawca, który następnie kosztami opłacanych składek obciąża leasingobiorcę, (co nie oznacza, że nie może wystąpić również taka sytuacja jak wskazana w pytaniu). Jednak bez względu na to, kto jest stroną umowy ubezpieczenia, gdy składki opłaca leasingobiorca, wówczas z uwagi na to, że samochód jest przez niego wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej, wydatki na ten cel podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Trzeba jednak pamiętać, że w odniesieniu do samochodów osobowych wydatki związane z ich ubezpieczeniem AC podlegają w kosztach limitowaniu. Gdy bowiem wartość samochodu przyjęta dla celów ubezpieczenia przekracza równowartość 20.000 euro (przeliczaną u osób prawnych według kursu średniego NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia), wówczas składka na to ubezpieczenie nie jest kosztem uzyskania przychodu w wysokości przekraczającej jej część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro w wartości samochodu (art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o pdop). Od wskazanej zasady ustawodawca nie przewidział wyjątków. Z tego względu limitowanie składki dotyczy każdego samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej, tj. zarówno stanowiącego, jak i niestanowiącego składnik majątku podatnika, w tym będącego przedmiotem umowy leasingu.

Wobec tego, jeżeli wartość samochodu leasingowanego przez spółkę przyjęta dla celów zawartej przez nią umowy ubezpieczenia AC przekracza 20.000 euro, składka tego ubezpieczenia jest kosztem, ale tylko w części na opisanych powyżej zasadach.

www.LeasingOperacyjny.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź!
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.