leasing operacyjny, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 30 (967) z dnia 15.04.2013

Sprzedaż samochodu po wykupie z leasingu

Wykupiliśmy z leasingu operacyjnego samochód osobowy. Odliczyliśmy 60% kwoty VAT. Pojazd jest wykorzystywany do działalności opodatkowanej (środek trwały). Samochód ten zamierzamy sprzedać po półrocznym okresie użytkowania. Czy przy sprzedaży tego samochodu przysługuje zwolnienie z VAT? Jeśli tak, to czy wystąpi obowiązek korekty podatku naliczonego?

Sprzedaż samochodu osobowego, w sytuacji gdy przy jego nabyciu przysługiwało limitowane prawo do odliczenia VAT (60% VAT, nie więcej jednak niż 6.000 zł) jest zwolniona z VAT, jeżeli samochód ten spełnia warunek dla uznania go za towar używany. Warunek ten jest spełniony, jeśli samochód ten był używany przez podatnika dokonującego jego dostawy przez okres co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nim jak właściciel. Wynika to z § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (Dz. U. z 2013 r. poz. 247). W przypadku pojazdów wykupywanych z leasingu - okresu używania na podstawie umowy leasingu nie wlicza się do okresu używania, należy więc brać pod uwagę okres od wykupu pojazdu.

Jeżeli zatem samochód, o którym mowa, zostanie sprzedany po upływie pół roku od chwili wykupu, sprzedaż ta korzystać będzie ze zwolnienia z VAT.

Należy pamiętać, że w chwili gdy samochód zostanie sprzedany jako towar zwolniony z VAT, zmieni się jego przeznaczenie: w miejsce związku ze sprzedażą opodatkowaną pojawi się związek ze sprzedażą zwolnioną z VAT. W przypadku towarów i usług innych niż środki trwałe o wartości początkowej wyższej niż 15.000 zł, wykorzystywanych przez podatnika do działalności gospodarczej, korekty dokonywanej w razie zmiany ich przeznaczenia dokonuje się - odmiennie niż przy środkach trwałych o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł - nie w deklaracjach składanych za pierwszy okres kolejnego roku podatkowego, lecz w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana przeznaczenia. Ponadto korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy. Tak wynika z art. 91 ust. 7c w związku z ust. 7b ustawy o VAT.

Jeśli więc w przypadku Czytelników wartość początkowa samochodu nie przekraczała 15.000 zł i jego sprzedaż nastąpi po upływie 6 miesięcy i przed upływem 12 miesięcy od zakupu, skutkować to będzie zastosowaniem zwolnienia z VAT i obowiązkiem korekty całego odliczonego VAT. Korekta ta powinna zostać wykazana w poz. 53 deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym sprzedaż będzie miała miejsce.

www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing a VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.