leasing operacyjny, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 82 (914) z dnia 11.10.2012

Wartość początkowa samochodu wykupionego z leasingu

Samochód osobowy wykorzystywałem w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Obecnie zamierzam go wykupić za kwotę 500 zł. Przy czym jego wartość rynkowa wynosi 50.000 zł. Według jakiej wartości (500 zł czy 50.000 zł) należy przyjąć go na stan środków trwałych?

Wykupiony z leasingu samochód, który ma być wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, należy uznać za środek trwały podlegający amortyzacji, gdy jest kompletny i zdatny do użytku w dniu oddania go do używania, a przewidywany okres jego używania na potrzeby działalności jest dłuższy niż rok. Jego wartość początkową należy ustalić kierując się zasadami określonymi w art. 22g ustawy o pdof.

W sytuacji gdy podatnik skorzysta z opcji wykupu przedmiotu leasingu, w praktyce dokonuje jego zakupu. W przypadku takiej formy nabycia środka trwałego ustawodawca przewidział, że jego wartość początkową należy ustalić w wysokości ceny nabycia (art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof). Natomiast przyjęcie za wartość początkową wartości rynkowej możliwe jest dopiero, gdy nie można ustalić ceny nabycia środka trwałego. Sytuacja taka nie ma miejsca w przypadku opisanym w pytaniu, gdyż cena zakupu samochodu została określona. Tak więc wartość początkową samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego należy ustalić według ceny jego nabycia, czyli kwoty należnej zbywcy (tu: firmie leasingowej):

  • powiększonej o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania,
     
  • pomniejszonej o podatek VAT, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami nie stanowi on podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o VAT,
     
  • skorygowanej o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania pojazdu do używania.

Należy w tym miejscu wskazać, że w sytuacji gdy podatnik wykupił samochód osobowy od leasingodawcy, z faktury dokumentującej jego wykup ma prawo odliczyć 60% kwoty podatku wykazanej w fakturze, jednak nie więcej niż 6.000 zł (pod warunkiem, że samochód będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej VAT).

Przykład

Przedsiębiorca wykupił z leasingu operacyjnego samochód osobowy za kwotę 500 zł (w tym podatek VAT - 93,50 zł; z tego odliczeniu podlega 56,10 zł). Do wykupu doszło 2 października 2012 r. i tego samego dnia samochód został przekazany do używania. W tym dniu poza kwotą należną zbywcy podatnik nie poniósł innych kosztów składających się na cenę nabycia samochodu.

I przypadek - samochód został nabyty na potrzeby działalności opodatkowanej VAT

Za wartość początkową samochodu podatnik przyjmie kwotę 443,90 zł (500 zł - 56,10 zł).

II przypadek - samochód został nabyty na potrzeby działalności zwolnionej z VAT

Za wartość początkową samochodu podatnik przyjmie wartość brutto samochodu, czyli kwotę 500 zł.

www.LeasingOperacyjny.pl - Wykup przedmiotu leasingu:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.