Gazeta Podatkowa nr 102 (1247) z dnia 21.12.2015
Jednorazowe ujęcie wstępnej opłaty leasingowej w księdze podatkowej
Podatnik prowadzący księgę podatkową ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i wpisać do księgi wartość wstępnej opłaty leasingowej jednorazowo z chwilą jej poniesienia. Nie wystąpi zatem konieczność rozliczania tej opłaty w czasie. Tak orzekł Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 24 listopada 2015 r., nr IPTPB3/4511-230/15-2/MK.
Podatnik, który zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji, prowadzi działalność jako wspólnik spółki jawnej w zakresie sprzedaży detalicznej komputerów, kas fiskalnych, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania. Zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością są ewidencjonowane w księdze podatkowej. Wnioskodawca zdecydował o zawarciu umowy leasingu. Przedmiotem tej umowy będzie samochód dostawczy wykorzystywany w działalności gospodarczej. Umowa ma być zawarta na okres 3 lat i będzie spełniała warunki do uznania jej w świetle ustawy o pdof za umowę leasingu operacyjnego. Zgodnie z ogólnymi warunkami tej umowy, podatnik będzie zobowiązany do uiszczenia wynagrodzenia, tj. wstępnej opłaty leasingowej. Będzie to warunkiem przekazania do użytkowania przedmiotu leasingu. W przedstawionej sytuacji podatnik miał wątpliwość, czy będzie mógł opłatę wstępną zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo z chwilą jej poniesienia, czy będzie musiał ją rozliczać proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy leasingu.
Zdaniem pytającego, leasingowa opłata wstępna jest kosztem pośrednim. W związku z tym będzie ona podlegała zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów i wpisaniu do księgi podatkowej jednorazowo w dacie jej poniesienia. Podatnik swoje stanowisko argumentował tym, że opłata ta nie jest przypisana do poszczególnych rat leasingowych. Nie dotyczy zatem okresu, na jaki umowa leasingu została zawarta. Z tego względu nie wystąpi konieczność rozliczania jej w czasie.
W odpowiedzi organ podatkowy przyznał pytającemu rację. W wydanej interpretacji zwrócił uwagę, że jeśli umowa leasingu spełnia warunki do uznania jej za leasing operacyjny i zostanie zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to opłata wstępna może zostać zaliczona do kosztów podatkowych jako tzw. koszt pośredni. Wydatek ten nie może być bowiem powiązany w sposób bezpośredni z konkretnymi przychodami osiąganymi przez podatnika. Organ podatkowy wskazał również, że wstępne opłaty leasingowe mają zasadniczo charakter opłat samoistnych i bezzwrotnych. Nie można przypisać ich do poszczególnych rat leasingowych, natomiast ich uiszczenie stanowi warunek niezbędny do zawarcia i realizacji umowy leasingu. Opłaty te są wydatkami jednorazowymi i są związane z zawarciem umowy leasingu, a w konsekwencji także z wydaniem przedmiotu leasingu. To oznacza, iż dla celów podatku dochodowego wstępną opłatę leasingową należy uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo.
Jednocześnie organ podatkowy zauważył, że przepisy ustawy o pdof dotyczące rozliczania kosztów z tytułu leasingu nie określają, w którym momencie korzystający powinien zaliczyć opłaty związane z leasingiem do kosztów uzyskania przychodów. Przy rozstrzyganiu tego problemu trzeba zatem uwzględnić ogólne zasady potrącania kosztów przez podatników prowadzących księgę podatkową. Wynika z nich, że wydatek związany z uiszczeniem opłaty wstępnej, jako koszt pośredni, odnosi się do kosztów podatkowych jednorazowo w dacie jego poniesienia, tj. w dniu wystawienia faktury dokumentującej opłatę wstępną.
Warto dodać, że analogiczne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 22 kwietnia 2015 r., nr IBPBI/1/4511-123/15/ESZ.
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|