leasing operacyjny, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
A A A

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 12 (372) z dnia 20.06.2014

Koszty montażu przedmiotu leasingu operacyjnego jako inwestycja w obcym obiekcie

Firma zawarła umowę leasingu operacyjnego. Koszty montażu i uruchomienia pokrywa korzystający. Są one bardzo wysokie. Czy można je rozliczyć w czasie (rozliczenia międzyokresowe kosztów) trwania umowy leasingu, czy trzeba odnieść w koszty jednorazowo?

Koszty montażu przedmiotu leasingu operacyjnego poniesione przez korzystającego zalicza się wstępnie do kosztów środków trwałych w budowie (Wn konto 08). Następnie odnosi się je – w zależności od tego jak długo będzie użytkowany przedmiot leasingu przez korzystającego – na konto 01 "Środki trwałe", jako ulepszenie w obcym środku trwałym (zapisem: Wn konto 01, Ma konto 08) lub w ciężar kosztów działalności operacyjnej (zapisem: Wn konto 40 lub zespół 5, Ma konto 08).

Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 15 wymienia wśród środków trwałych, ulepszenia w obcych środkach trwałych. Szczególnym rodzajem ulepszenia jest przebudowa, rozbudowa, adaptacja, modernizacja, a także budowa fundamentów i montaż dokonywane w obcych, użytkowanych przez jednostkę na podstawie odpowiedniej umowy (najmu, dzierżawy, leasingu operacyjnego), a więc nieobjętych ewidencją bilansową jednostki – środkach trwałych. Ulepszenia te mają za cel dostosowanie stanowiących obcą własność np. maszyn i urządzeń do potrzeb jednostki.

Tak więc koszty montażu i uruchomienia przedmiotu leasingu operacyjnego, które pokryła jednostka jako korzystający, należy zakwalifikować do środków trwałych (jako ulepszenie w obcym środku trwałym) i ich wartość odnosić w koszty poprzez odpisy amortyzacyjne. Nie można ich zaliczyć bezpośrednio w koszty w momencie poniesienia lub aktywować na rozliczeniach międzyokresowych kosztów. Oczywiście pod warunkiem, że spełnione zostaną kryteria określone dla środków trwałych, w tym m.in. okres użytkowania dłuższy niż rok.

Powyższe znajduje potwierdzenie w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa". Z wyjaśnień zawartych w pkt III.9 tego standardu wynika, że jeżeli korzystający buduje fundamenty, dokonuje montażu, lub wykonuje ulepszenia w środkach trwałych stanowiących przedmiot umowy leasingu, to koszty takie zalicza się wstępnie do kosztów środków trwałych w budowie, zapisem: Wn konto 08, Ma konto zespołu 2, 3 itp. Budowa fundamentów lub montaż z reguły poprzedza przyjęcie przedmiotu leasingu do użytkowania, natomiast ulepszenie może nastąpić przed jego przyjęciem lub w toku użytkowania.

Następnie, w przypadku gdy w momencie przyjęcia ulepszenia do użytkowania, przewidziany w umowie leasingu operacyjnego okres dalszego użytkowania przez korzystającego przedmiotu leasingu, którego ulepszenie dotyczy, jest dłuższy niż rok, to korzystający przenosi te koszty na środki trwałe i amortyzuje je jako ulepszenie obcego środka trwałego (inwestycja w obcym obiekcie), zapisem: Wn konto 01, Ma konto 08.

Jeżeli natomiast w momencie przyjęcia ulepszenia do użytkowania przewidywany okres użytkowania, stanowiącego przedmiot leasingu operacyjnego środka trwałego, którego ulepszenie dotyczy, jest krótszy niż rok, to korzystający odpisuje koszty ulepszenia w ciężar kosztów okresu, zapisem: Wn konto 40 lub zespół 5, Ma konto 08.

Wyjaśnienia dotyczące kosztów ulepszenia stosuje się odpowiednio do kosztów montażu i budowy fundamentów.

www.LeasingOperacyjny.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź!
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.