leasing operacyjny, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (775) z dnia 10.07.2012

Ulepszenie przedmiotu leasingu operacyjnego

Do koparki użytkowanej na podstawie umowy leasingu operacyjnego dokupiono młot jako wyposażenie dodatkowe. Jak rozliczyć ten zakup w sytuacji, gdy koparka nie figuruje w ewidencji środków trwałych?

Wydatki na zakup dodatkowego wyposażenia do składnika majątku użytkowanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego stanowi inwestycję w obcym środku trwałym.

 

Nakłady dotyczące np. rozbudowy środka trwałego (w wartości wyższej niż 3.500 zł) zwiększające jego wartość użytkową z dnia przyjęcia do użytkowania stanowią koszty ulepszenia. Koszty te powodują zwiększenie wartości początkowej środka trwałego, a tym samym podlegają rozliczeniu poprzez odpisy amortyzacyjne.

Taki sposób rozliczenia nakładów zwiększających wartość początkową nie dotyczy składników użytkowanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Przedmiot takiej umowy nie stanowi bowiem u użytkownika (leasingobiorcy) środka trwałego.

W takim przypadku mamy do czynienia z nakładami ulepszeniowymi na obcy środek trwały, które stanowią inwestycje w obcych środkach trwałych. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 23 maja 2012 r., nr IPPB3/423-72/12-4/GJ, wyjaśniając m.in.:

"(...) Dla celów podatkowych za inwestycje w obcym środku trwałym uznać należy ogół kosztów poniesionych (zarachowanych) przez podatnika od dnia rozpoczęcia inwestycji do dnia przyjęcia do używania odnoszących się do niestanowiących jego własności środka trwałego, które zmierzają do ulepszenia, tzn. polegające na jego przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji (...)".

Przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych podlegają amortyzacji niezależnie od przewidywanego okresu użytkowania.

Ustalenie wartości początkowej inwestycji w obcy środek trwały, jak i odpisów amortyzacyjnych (metody, stawki) następuje na ogólnych zasadach stosowanych do nabycia lub wytworzenia środków trwałych.

Na analogicznych zasadach następuje rozliczenie nakładów na obcy środek trwały w myśl przepisów bilansowych. Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 15 wymienia bowiem, wśród środków trwałych, ulepszenia w obcych środkach trwałych. Tak więc warunkiem zaliczenia poniesionych nakładów do tej kategorii środków trwałych jest ulepszeniowy charakter poniesionych wydatków (por art. 31 ust. 1 ww. ustawy).

W księgach rachunkowych koszt kwalifikujący się do ulepszenia obcego środka trwałego, tak jak w omawianym przypadku zakup młota do koparki, księguje się zapisem: Wn konto 01 "Ulepszenie obcego środka trwałego" lub ewentualnie 08 "Środki trwałe w budowie", Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki".

Należy jednak zaznaczyć, że przedstawiony sposób rozliczania ulepszeń jest dopuszczalny w sytuacji, gdy umowa leasingu spełnia cechy leasingu operacyjnego zarówno dla celów podatkowych, jak i rachunkowych lub jednostka stosuje w tym zakresie uproszczenie określone w art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości. W myśl tego uproszczenia, w sytuacji gdy roczne sprawozdanie finansowe korzystającego nie podlega obowiązkowi badania i ogłaszania zgodnie z art. 64 ust. 1 ww. ustawy, to może on dokonywać kwalifikacji umów według zasad określonych w przepisach podatkowych.

W przeciwnym razie, tzn. gdy umowa leasingu uznawana jest dla celów bilansowych za leasing finansowy, to ewentualne ulepszenie przedmiotu leasingu należy rozliczać na zasadach ogólnych dotyczących środków trwałych. Oznacza to konieczność podwyższenia o sumę nakładów ulepszeniowych wartości początkowej leasingowanego środka trwałego. W księgach rachunkowych przebiega to zapisem: Wn konto 01 "Środki trwałe", Ma konto 24 lub ewentualnie 08 "Środki trwałe w budowie".

www.LeasingOperacyjny.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź!
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.