leasing operacyjny, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 94 (1760) z dnia 23.11.2020

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne

Przedsiębiorca po zakończeniu umowy leasingu w czerwcu 2020 r. wykupił samochód osobowy będący jej przedmiotem na cele prywatne. Samochód ten zamierza sprzedać po upływie 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym go wykupił. Dzięki temu ta transakcja nie będzie stanowiła źródła przychodu. Czy coś w tej kwestii uległoby zmianie, gdyby przedsiębiorca ten samochód wykorzystywał po wykupieniu na cele firmowe jako prywatne auto, rozliczając w kosztach 20% wydatków na jego eksploatację? Czy w takiej sytuacji przy jego sprzedaży powstałby przychód firmowy i należałoby korygować koszty dotyczące czynszów leasingowych? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1313701)

W sytuacji gdy poleasingowe auto zostało od razu wykupione na cele prywatne osoby fizycznej i nigdy nie stanowiło środka trwałego w jej firmie, wówczas jego odpłatne zbycie nie skutkuje powstaniem przychodu firmowego. Przychód z takiej transakcji powstaje wyłącznie w warunkach wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof. To oznacza, że podatkowy przychód ze sprzedaży samochodu nie powstanie, jeżeli jego zbycie będzie miało miejsce po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym doszło do nabycia (tutaj: wykupu z leasingu).

Tej klasyfikacji do źródła przychodu, jakim jest zbycie rzeczy poza działalnością gospodarczą, nie zmienia fakt wykorzystywania auta wykupionego z leasingu na cele prywatne na potrzeby prowadzonej działalności bez wprowadzania go do firmy. Samochód ten nadal pozostaje bowiem prywatnym, co w konsekwencji wiąże się ze wskazanym w pytaniu limitowaniem w kosztach firmowych wydatków dotyczących jego używania (art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdof). Jego sprzedaż wywoływać będzie skutki podatkowe wyłącznie na zasadach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof (przykład). Zatem sprzedaż ta nie spowoduje powstania przychodu z działalności.

Ponadto zarówno wykup z leasingu na cele prywatne, jak i ewentualne korzystanie z takiego już prywatnego auta w działalności nie stanowi okoliczności, które obligowałyby przedsiębiorcę do dokonania jakiejkolwiek korekty firmowych kosztów podatkowych. Czynsze leasingowe pozostają kosztami podatkowymi z racji tego, że auto w okresie trwania leasingu było użytkowane na cele firmowe.

Przykład

Przedsiębiorca w dniu 10 czerwca 2020 r. wykupił na potrzeby prywatne z leasingu operacyjnego samochód osobowy. Samochód ten wykorzystywał jednak do celów firmowych i w oparciu o art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdof obciążał koszty podatkowe 20% wydatków związanych z jego używaniem. Ponieważ jednak w listopadzie br. zawarł umowę leasingu operacyjnego na kolejne auto, wykupione z leasingu auto postanowił sprzedać.

Wariant I - Podatnik sprzeda samochód 7 grudnia 2020 r. W tym przypadku powstanie u niego przychód dla celów pdof.

Wariant II - Podatnik sprzeda samochód 15 stycznia 2021 r. W tej sytuacji sprzedaż nie będzie skutkowała powstaniem przychodu podatkowego, z uwagi na upływ terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof.

www.LeasingOperacyjny.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź!
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.