leasing operacyjny, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 26 (1033) z dnia 10.09.2019

Opłaty z tytułu umowy leasingu operacyjnego a koszty uzyskania przychodów

Spółka z o.o. zawarła umowę leasingu operacyjnego (podatkowo i bilansowo), której przedmiotem jest samochód osobowy. Wartość tego samochodu, wynikająca z umowy leasingu i przyjęta dla celów ubezpieczenia, wynosi 100.000 zł. Czy opłaty wynikające z zawartej umowy leasingu oraz składki na ubezpieczenie AC tego pojazdu mogą być kosztem podatkowym w pełnej wysokości?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

  • składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł (225.000 zł - w przypadku samochodu osobowego będącego pojazdem elektrycznym) pozostaje do wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia (art. 16 ust. 1 pkt 49 i ust. 5e ustawy o PDOP),
     
  • dotyczących samochodu osobowego opłat wynikających m.in. z umowy leasingu (z wyjątkiem opłat z tytułu składek na ubezpieczenie samochodu osobowego), w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy; kwota ta obejmuje także podatek VAT, który zgodnie z przepisami o VAT nie podlega odliczeniu; przedmiotowe ograniczenie stosuje się do tej części opłaty, która stanowi spłatę wartości samochodu osobowego; tak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 49a, ust. 5a i 5c ww. ustawy.

Jak wynika z powyższych przepisów, ograniczeniu w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów podlegają składki na ubezpieczenie samochodu osobowego (generalnie AC) oraz opłaty wynikające z umowy leasingu wówczas, gdy wartość samochodu przekracza 150.000 zł. Z pytania wynika, że wartość samochodu osobowego nie przekracza ww. kwoty. To oznacza, że spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie tego pojazdu oraz opłaty leasingowe w pełnej wysokości.

Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 23 maja 2019 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.78.2019.3.BS, w której czytamy:

"(...) skoro (...) wartość wskazanego samochodu, będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego, który będzie stanowił samochód osobowy (...), nie będzie przekraczała 150.000 zł, to Wnioskodawca wydatki poniesione z tytułu leasingu, tj. opłata wstępna, raty leasingowe, będzie mógł zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

(...) jeżeli w istocie wartość samochodu osobowego, o którym mowa we wniosku, przyjęta na polisie AC mieści się w limicie 150.000 zł, to Wnioskodawca może ująć całą składkę AC w kosztach uzyskania przychodów. (...)"

www.LeasingOperacyjny.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź!
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.