leasing operacyjny, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 49 (1611) z dnia 21.06.2019

Rozliczanie w kosztach rat leasingowych po cesji umowy leasingu

Jestem jedynym udziałowcem w spółce z o.o., która w 2019 r. nabyła od mojej żony prowadzone jednoosobowo przedsiębiorstwo, w którym na podstawie umowy leasingu operacyjnego zawartej w 2017 r. żona użytkowała samochód osobowy o wartości przekraczającej 300.000 zł. W związku z tym doszło do cesji umowy leasingu tego samochodu. Czy raty leasingowe spółka ma prawo w całości zaliczać do kosztów uzyskania przychodów na zasadach obowiązujących do końca 2018 r.?

NIE. Spółka, która przejęła w wyniku cesji dokonanej po 1 stycznia 2019 r. prawa i obowiązki związane z umową leasingu operacyjnego samochodu osobowego, zawartą przez dotychczasowego leasingobiorcę przed 1 stycznia 2019 r., ma obowiązek stosować nowe przepisy ustawy o pdop wprowadzające ograniczenia w rozliczaniu w kosztach podatkowych rat leasingowych.

Na podstawie przepisów ustawy o pdop obowiązujących do końca 2018 r., podatnik wykorzystujący do celów prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego miał prawo rozliczać w kosztach uzyskania przychodów zapłacone raty leasingowe w pełnej wysokości.

Z początkiem 2019 r. ustawodawca wprowadził zasadnicze zmiany w zakresie zaliczania w ciężar firmowych kosztów opłat leasingowych dotyczących samochodów osobowych. Od 1 stycznia 2019 r. raty z tytułu leasingu samochodu osobowego podlegają rozliczeniu w kosztach uzyskania przychodu z uwzględnieniem ograniczeń. Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 49a ustawy o pdop (Dz. U. z 2019 r. poz. 865) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów opłat wynikających z umowy leasingu, najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy.

Kwota 150.000 zł obejmuje także kwotę VAT naliczonego, która zgodnie z przepisami o VAT nie podlega odliczeniu (art. 16 ust. 5a ustawy o pdop).

Jednak w art. 8 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2159) ustawodawca postanowił, że do umów leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze dotyczących samochodu osobowego, zawartych przed dniem 1 stycznia 2019 r., stosuje się przepisy ustawy o pdop, w jej brzmieniu obowiązującym do końca grudnia 2018 r. Z kolei z art. 8 ust. 2 ustawy nowelizującej wynika, że do umów zmienionych lub odnowionych po dniu 31 grudnia 2018 r., stosuje się przepisy ustawy o pdop w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą.

Przepisy nie precyzują, kiedy należy umowę traktować jako zmienioną lub odnowioną. W interpretacjach indywidualnych z dnia 20 marca 2019 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.590.2018.1.MT oraz z dnia 21 marca 2019 r., nr 0112-KDIL3-3.4011.435.2018.2.DS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że zmianą m.in. umowy leasingu, o której mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy nowelizującej, jest zmiana, która ma lub może mieć istotny wpływ na skutki w podatku dochodowym, np. wpływa na wysokość kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem organu podatkowego w wyniku cesji umów leasingu dochodzi do zmiany stron umów, tj. w miejsce dotychczasowego leasingobiorcy pojawia się nowy podmiot. W jego opinii ten nowy leasingobiorca nie może korzystać z ochrony praw nabytych do końca 2018 r. W efekcie ma on obowiązek stosować przepisy ustaw o podatku dochodowym obowiązujące od 2019 r.

Zatem w oparciu o stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej prezentowane w indywidualnych interpretacjach podatkowych należy uznać, że w opisanej sprawie spółka będzie miała obowiązek rozliczania w kosztach uzyskania przychodów rat leasingowych od samochodu osobowego przejętego w wyniku cesji umowy leasingu z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 49a ustawy o pdop, gdyż wartość samochodu przekracza 150.000 zł.

www.LeasingOperacyjny.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź!
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

lipiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.