leasing operacyjny, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 87 (1337) z dnia 31.10.2016

Rozliczanie kosztów w leasingu operacyjnym

Jedną z bardziej popularnych form pozyskania przez przedsiębiorców do działalności nowych składników majątku jest umowa leasingu operacyjnego. Jednak w trakcie trwania tej umowy bardzo często pojawiają się wątpliwości, jak prawidłowo rozliczyć w kosztach wydatki z nią związane.


W ramach podatkowej umowy leasingu operacyjnego użytkuję w swojej działalności maszynę produkcyjną, która została w październiku 2016 r. zmodernizowana. Nakłady poniesione na jej ulepszenie wyniosły 9.000 zł. Jak należy rozliczyć w kosztach podatkowych wydatki poniesione na ulepszenie leasingowanej maszyny?

Umowę leasingu operacyjnego cechuje zasada, że leasingowany przedmiot stanowi środek trwały leasingodawcy. W konsekwencji to leasingodawca ujmuje w kosztach podatkowych odpisy amortyzacyjne od tego składnika majątku. To oznacza, że w przypadku, gdy leasingobiorca poniesie nakłady na tzw. ulepszenie leasingowanego przedmiotu, ma obowiązek je rozliczyć w rachunku kosztowym jako inwestycję w obcym środku trwałym.

Inwestycją w obcym środku trwałym będą w omawianym przypadku nakłady poniesione na ulepszenie leasingowanej maszyny. Zgodnie z art. 22g ust. 17 ustawy o pdof ulepszenie ma miejsce wówczas, gdy suma wydatków poniesionych na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł. Ponadto w wyniku ich poniesienia dochodzi do wzrostu wartości użytkowej środka trwałego w stosunku do wartości z dnia przyjęcia go do używania.

W związku z tym Czytelnik nakłady poniesione na ulepszenie maszyny użytkowanej na podstawie umowy leasingu operacyjnego, których wartość wyniosła w roku podatkowym 9.000 zł, powinien rozliczyć w ramach inwestycji w obcym środku trwałym. W efekcie wydatki te nie podlegają rozliczeniu bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów. Powinny być rozliczone w kosztach podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne. Podstawę naliczania amortyzacji będzie wyznaczała wartość początkowa przeprowadzonej inwestycji, na którą składa się suma poniesionych na ulepszenie wydatków. Amortyzację należy naliczyć według stawki amortyzacyjnej właściwej dla ulepszanej maszyny (przykład).


We wrześniu 2016 r. zawarłem umowę leasingu operacyjnego na użytkowanie w działalności usługowo-budowlanej zagęszczarki do gruntu. Na podstawie tej umowy dokonałem zapłaty opłaty wstępnej. Czy mam prawo zapłaconą opłatę wstępną rozliczyć jednorazowo w księdze podatkowej jako koszt uzyskania przychodów?

Wstępna opłata leasingowa w leasingu operacyjnym podlega bezpośrednio rozliczeniu w firmowych kosztach, gdy ma charakter samoistny, bezzwrotny, nieprzypisany do poszczególnych rat leasingowych, a jej poniesienie jest warunkiem realizacji umowy leasingu. Takie stanowisko zajmują organy podatkowe. Zgodnie z ich opinią tego typu opłata, jeśli spełnia określone wcześniej kryteria, podlega zaliczeniu do kosztów podatkowych jednorazowo w dacie poniesienia.

Wobec tego, jeśli Czytelnik uiścił opłatę wstępną, która spełnia warunki wskazane przez organy podatkowe, może jej wartość zaliczyć do firmowych kosztów jednorazowo. Dokona tego w dacie poniesienia tego wydatku, ponieważ jest to koszt pośrednio związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dniem poniesienia takiego kosztu u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów jest zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy o pdof dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.


Spółka z o.o. użytkuje na podstawie podatkowej umowy leasingu operacyjnego samochód osobowy, który w październiku 2016 r. uległ kolizji drogowej. W związku z tym przez pewien okres samochód nie będzie przez spółkę użytkowany, ponieważ wymaga naprawy w autoryzowanym serwisie. Czy raty leasingowe zapłacone w miesiącach nieużywania samochodu można rozliczyć w kosztach podatkowych?

Raty leasingowe uiszczone w okresie przerwy w użytkowaniu samochodu osobowego będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego będą stanowiły koszty uzyskania przychodów. Taka możliwość wynika z art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, który definiuje pojęcie kosztów podatkowych. W oparciu o ten przepis raty leasingowe zapłacone w okresie przestoju w używaniu leasingowanego samochodu należy uznać za wydatki służące zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Są to niewątpliwie koszty mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Spełniają one kryteria uznania ich za firmowe koszty podatkowe, ponieważ obowiązek ich zapłaty wynika z umowy leasingu zawartej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca ma prawo je rozliczyć w rachunku kosztowym także ze względu na fakt, że tego rodzaju wydatki nie zostały wymienione w katalogu wydatków wykluczonych z kategorii kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 ustawy o pdop).

W konsekwencji omawiane raty leasingowe podlegają rozliczeniu przez spółkę w kosztach uzyskania przychodów w analogiczny sposób jak opłaty uiszczane w podstawowym okresie trwania umowy leasingu operacyjnego.

Przykład

Podatnik użytkuje na potrzeby działalności na podstawie umowy leasingu operacyjnego maszynę produkcyjną. W październiku 2016 r. dokonał jej ulepszenia na kwotę 9.000 zł. Nakłady na ulepszenie maszyny potraktował jako inwestycję w obcym środku trwałym. Zgodnie z Wykazem stawek amortyzacyjnych dla maszyny stawka amortyzacyjna wynosi 10%. W związku z tym od listopada 2016 r. podatnik rozpocznie rozliczanie w kosztach podatkowych miesięcznych odpisów amortyzacyjnych z tytułu przeprowadzonej inwestycji w wysokości 75 zł. Wysokość miesięcznego odpisu amortyzacyjnego obliczono w następujący sposób:

9.000 zł × 10% : 12 m-cy = 75 zł.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)

Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o pdop (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.)

www.LeasingOperacyjny.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź!
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.